Церква Різдва Христового

Дата: 11.01.2017 02:22

При в'їзді в село Вергуни  відкривається майже епічна картина - на високому пагорбі стоїть монументальний  храм, на куполі якого ростуть молоді деревця... . Це  церква  Різдва Христового – один з  видатних храмів Полтавської області.

Побудована у 1801-07 роках панами Базилевськими. Проект в стилі класицизму розробив видатний зодчий Микола Львів. Величезний ротондальний храм  більше схожий на собор.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100 У плані споруда являє собою два кола, зовнішнє і внутрішнє, до яких прибудовані прямокутні обсяги вівтаря та вхідної групи. У просторі між колами розміщені допоміжні приміщення і тамбури входів. Внутрішнє  коло формує центральний об'єм, який досягає висоти 28 м. Загальна довжина храму - більше 40 м. Товщина стін - до 1,5 м. Церква має 7 входів. Повністю відкритий центральний об'єм освітлений 8-ю підкупольними вікнами.

Внизу розташовувався фамільний склеп роду Базилевських. Вхідна група була підкреслена портиком з колонами і двома вежами - дзвіницями. Таке рішення робило споруду схожою на  католицький костел. Церква багато прикрашена класицистичним декором  - портики, пілястри, колони тосканського ордеру, ліпні фризи з гірляндами і маскаронами Таким же багатим був інтер'єр храму -  розписи покривали більшу частину стін ...

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100